Gdańsk: Zamknięte ulice, zmiany w komunikacji. Jak wygląda organizacja pogrzebu Pawła Adamowicza?
O godz. 12 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza. Mieszkańcy Gdańska będą mogli ją także śledzić na kilku telebimach, które zostaną umieszczone w różnych miejscach w mieście. Na czas uroczystości pogrzebowych wprowadzono również duże zmiany organizacyjne i komunikacyjne.
Od godz. 6 z ruchu kołowego wyłączono obszar Głównego Miasta, ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej.
Dodatkowo ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha będą stanowić tzw. drogę życia, co oznacza, że będą to główne trasy dojazdowe i ewakuacyjne. W związku z tym, będzie na nich obowiązywać bezwzględny zakaz zatrzymywania się. Dodatkowo w ich rejonie zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.
Władze Gdańska zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej, która będzie dzisiaj bezpłatna. Ponadto zostaną uruchomione darmowe środki transportu z Sopotu i Gdyni. Miasto tego dnia zapewnia także bezpłatną pomoc psychologiczną w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ulicy Długi Targ 39/40.
Kto pojawi się na pogrzebie Pawła Adamowicza?
Do Gdańska na mszę pogrzebową prezydenta Pawła Adamowicza przyjadą wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Swój udział potwierdzili także byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka, Jerzy Buzek, Ewa Kopacz i Leszek Miller. Wiadomo, że obecny będzie również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Do Gdańska przyjedzie też delegacja rządowa na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem prof. Piotrem Glińskim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Obecny ma być także prezydent Andrzej Duda.
Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju. Przyjadą również parlamentarzyści.
Śmierć Pawła Adamowicza
Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia. Dzień wcześniej został zaatakowany nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo pięciogodzinnej operacji prezydenta Gdańska nie udało się uratować. W sobotę odbędzie się jego uroczysty pogrzeb. Polityk spocznie w gdańskiej bazylice Mariackiej. Miał 53 lata.
W poniedziałek Sąd Rejonowy w Gdańsku wyraził zgodę na zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec Stefana W. Sprawca ataku na prezydenta Gdańska usłyszał też zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. 27-latkowi grozi dożywocie. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.